Güzel ülke, Bellapais

Güzel ülke, Bellapais

Güzel ülke, Bellapais
İspanyolca, İtalyanca, Fransızca gibi Latince kökenli kimi dillerde Bella (bello /beau) “güzel” demektir. País (paese / pays) ise “ülke” anlamına gelir. Bellapais, bir tarafında nefes kesen Akdeniz manzarası, bir tarafında heybetli Beşparmak Dağları ve doğal güzellikleri ile “Güzel Ülke” ismini fazlasıyla hak ediyor.
Güzel ülke, Bellapais

Bellapais’ten Beylerbeyi’ne

Bellapais ismi, “Bellapais (Beylerbeyi) köyüne, Girne’ye ya da Kıbrıs’a” hakim olan uygarlıkların diliyle koşut olarak değişip dönüşerek günümüze ulaşmıştır. Bellapais’ten Beylerbeyi’ne uzanan bin yıllık bir süreçtir sözünü ettiğimiz. Gelin Bellapais’in zenginliklerinden olan manastırın tarihi ile birlikte bakalım bu sürece: 

Kıbrıs adasına ilk yerleşmeler MÖ 10 binli yıllarda başlamış. Karpaz yarımadasından Kıbrıs’a göç edenlerden izler ise Neolitik Çağ’a tarihleniyor. Binlerce yıl içinde onlarca kavim gelip geçmiş adadan. İnsanlar, uygarlıklar, kültürler, diller değiştikçe isimler de değişmiş. 

12. yy’da adaya göç eden Augustinian rahipleri bir manastır inşa etmiş ve adına St. Mary Dağı Manastırı denmiş. 

Manastır, onları takip eden yıllarda, beyaz giyen rahipler nedeniyle Beyaz Manastır olarak da anılmış.

Bellapais Manastırı, 13. 14. yüzyıllarda hüküm süren Kıbrıs kralları sayesinde  boyut, önem ve zenginlik kazanmış. Bellapais’in parlayan hazinesi Ceneviz’in dikkatini çekmiş; kuşatma ve soygunlar Bellapais Manastırının da sonunu hazırlamış. 

16. yy’da hemen hemen terk edilmiş olan Bellapais Manastırı, Venedikliler’den sonra Abbaye de la Paix (Barış Manastırı) kısaca De La Paix olarak anılmış. 

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1570’teki fethinden sonra Bellapais köyünün ismi Beylerbeyi olmuş. Manastır ise Ortodoks Kilisesine verilmiş; zaman içinde işlevi daralmış, köyün kilisesi olarak kullanılmış. 

İngiliz ordusu 1878’de manastırın büyük salonunun zeminine çimento dökmüş ve askeri hastane olarak kullanmış. Duvarlarındaki mermi delikleri de onlardan kalma.    

Bellapais’ten Beylerbeyi’ne giden yol uzun. Kısa olanı ise şu: Bellapais, güzel ülke… Güzeller güzeli, büyüleyici yer. Dünyanın en güzel mimarisine sahip kilisesi, dünyanın en güzel tepesinden görünen muhteşem manzarası ile eşsiz ülke. Bir gün için de olsa görün Bellapais’i ve “Cenneti gördüm!” deyin. 


SON YAZILAR
Anadolu’dan Bellapais’e
Anadolu’dan Bellapais’e
Bellapais, doğalın en güzeli
Bellapais, doğalın en güzeli
Güzel ülke, Bellapais
Güzel ülke, Bellapais
Bellapais’ten Girne’ye
Bellapais’ten Girne’ye