Bellapais’ten Girne’ye

Bellapais’ten Girne’ye

Bellapais’ten Girne’ye
Bellapais’i mutlaka görün; ama Bellapais’e gitmişken Girne’nin diğer güzelliklerini de görün. Özellikle de tarihi zenginliklerini. Kıbrıs’ın en güzel liman kentlerinden olan, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, kaleleri ve manastırlarıyla ünlü Girne, 6 bin yıllık bir geçmişe sahip. Çok katmanlı geçmişi, geçmişten taşıdığı izlerle zenginleşen bir kent. Anadolu ve Ortadoğu’nun antik kavimlerinden Greklere, Perslerden Araplara, İngilizlerden Fransızlara, Venediklilerden Türklere ulaşan renkli geçmişi ile size sunacağı tarihi zenginlikler neler, özetleyelim:
Bellapais’ten Girne’ye

Bellapais, yani Beylerbeyi köyü, manastırı ile ünlüdür. Günümüzde turistlerin ziyaretine açık bir müze niteliğindeki Bellapais Manastırı, Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olarak Beşparmak Dağlarının eteklerinde, 12. yy’da inşa edilmiş. Muhteşem deniz ve orman manzarası, eşsiz mimari özellikleri ile ünlü Bellapais Manastırı, günümüzde müzik festivallerine ev sahipliği yapıyor. 

St. Christostomos Manastırı ise Girne’nin doğusundadır ve içinde iki kilise barındırır. Kiliselerde dinsel motifli freskler, manastırın bahçesinde Kıbrıs’ın en yaşlı kına ağacı vardır. 

Girne Limanında bulunan, Doğu Roma döneminde Arap akınlarına karşı yapılmış olan Girne Kalesi, yıllar içinde yapılan değişim ve eklemelerle güçlendirilmiş; 1570’te Osmanlılara geçmiştir. Kalede kilise, kule, sarnıç gibi bölümler vardır. Girne Kalesinde, tarihin en yaşlı ticaret gemilerinden birine ev sahipliği yapan Batık Gemi Müzesi’ni de görebilirsiniz. Müzede MÖ 300 yıllarında batmış bir gemi ve bu gemide taşınan yük sergilenir. Kale içinde ayrıca St. George Kilisesi ve Osmanlı Amirali Sadık Paşa’nın lahti  bulunur.

Tarihi Girne Limanı yanındaki tepede yer alan ve 1860’ta yapılmış olan Archangelos  Michail Kilisesi, günümüzde İkon Müzesi olarak işlev görüyor. Müzede Girne ve çevresinde toplanan değerli ikonlar sergileniyor. İkonların üzerinde Hz. İsa ve muhtelif azizlerin resimleri bulunuyor.  

Beşparmak Dağlarında, Girne’nin en tepe noktasında olan ve Yüz Bir Evler Kalesi olarak da bilinen Bufavento Kalesi, Doğu Roma döneminde önce gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş; çevresine eklenen yapılarla kaleye çevrilmiş. Bir dönem hapishane olarak kullanılmış. Venedikliler döneminde önemini yitirmiş ve zamanla yıkılmış.

Ortaçağ kalelerinin en güzel örneklerinden biri olan Saint Hilarion Kalesi de Beşparmak Dağlarındadır ve Girne’ye 10 km uzaktadır. Aslında manastır olarak inşa edilmiş; Doğu Roma döneminde Arap akınlarına karşı sur ve kuleler eklenerek kaleye dönüştürülmüş. Venediklilerin adayı ele geçirmesinden sonra kaderine terk edilmiş. 

1589-90’da inşa edilmiş Ağa Cafer Paşa Camii, yakınındaki Hasan Kavizade Hüseyin Efendi Çeşmesi ile tarihi kemerler ve süslemeleri, Hz. Ömer Türbesi, Kavaklı Dede Türbesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılmış çeşmeler ve mezarlık da Girne’nin zenginliklerindendir.

Girne… Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizm başkenti. Doğası muhteşem, tarihi zengin. Kuzeyi Akdeniz, güneyi Beşparmak Dağları. Bir yanı deniz ve mavi, bir yanı orman ve yeşil. Tarih kokan sokaklarında kaybolmalı Girne’nin; binlerce yılı keşfe çıkmalı. Bellapais Manastırından Girne kalesine, tarihin derinliklerinden kulağınıza fısıldayacağı çok öyküsü var Girne’nin. 

SON YAZILAR
Anadolu’dan Bellapais’e
Anadolu’dan Bellapais’e
Bellapais, doğalın en güzeli
Bellapais, doğalın en güzeli
Güzel ülke, Bellapais
Güzel ülke, Bellapais
Bellapais’ten Girne’ye
Bellapais’ten Girne’ye