Bellapais Manastırının Tarihi

  • Anasayfa
  • Bellapais Manastırının Tarihi

Bellapais Manastırının Tarihi

Bellapais Manastırının Tarihi

Gotik tarzda inşa edilmiş olan Bellapais manastırının güzelliği, her birinin üzerinde önemli izler bıraktığı farklı tarihi dönemlerden günümüze ulaşmıştır. Bellapais köyüne adını veren manastır, 12. yüzyılda Kudüs’ten kaçan rahipler tarafından Girne’ye yaklaşık 5 km uzaklıkta, Beşparmak Dağlarında kurulmuştur. 

Bellapais Manastırının Tarihi

Girne ve Akeniz’e hakim muhteşem bir manzarası olan Bellapais manastırı, Kuzey Fransa'daki dinsel bir yaklaşımı benimseyerek beyaz giyinen keşişlerin alışkanlıklardan dolayı “Beyaz manastır” olarak anılıyordu. Manastır ilk dönemlerinde refah içinde yönetildi. Statü ve servet olarak çok şanslı olduğu yıllar yaşadı. Muazzam bir servet toplandı; sadece ibadet edenler için değil, kraliyet ailesi ve soyluların üyeleri için de önemli bir mekân haline geldi. Ana bina III. Hugh dönemine inşa edilmişti. Dindar bir katolik ve sanat destekçisi olan IV. Hugh döneminde ise onarıldı ve büyük bir yemekhane eklendi. Ancak Cenevizliler Kıbrıs’ı ele geçirdiğinde manastır için kötü bir süreç başladı. Hazine dağıldı, manastırın serveti yağmaladı. Venedikliler döneminde ise Bellapais manastırı her anlamda çöktü. Gayri ahlaki ve kabul edilemez bir yaşam biçimi olan keşişler, eski itibarlarını bir daha asla geri kazanamadılar.

Bellapais Manastırının Tarihi

Osmanlılar 1571 yılında Girne’yi fethettikten sonra manastırı Rum Ortodoks Kilisesi'nin korumasına verdi ve manastır 1974'e kadar ibadete açık tutuldu. Manastırın etrafında oluşup büyüyen Bellapais köyünde, büyük olasılıkla keşişlerin torunları yaşamaktaydı. Ortodokslar yönetimindeki manastırın taşlarının bir kısmı çevrede yaşayanlarca evlerin yapımında kullanıldı. Manastırın bazı bölümleri de depolama vb. amaçla kullanıldı.

Manastırın Britanya kontrolündeki yıllarında yol yapımı için taşları söküldü; neyse ki taşlar yumuşak bulunduğu için sonradan vazgeçildi. Fakat İngiliz askerleri yemekhanede atış talimi yaptılar ve maalesef manastırın duvarlarını tahrip ettiler. 

Bellapais Manastırının Tarihi

Kıbrıs’ta beş yüz yıllık Türk varlığı boyunca çok iyi korunan Bellapais Manastırı, 1974 Kıbrıs Barış Harekatının ardından Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürlüğü kapsamına alındı. Günümüzde KKTC sınırları içinde olan; sanatsal ve bilimsel etkinliklere ev sahipliği yapan ve müze olarak dünyanın farklı yerlerinden gelen binlerce ziyaretçiye açık olan manastır, Beşparmak dağlarının rüzgarları eşliğinde geçmişin sırlarını fısıldamaya devam ediyor… 

SON YAZILAR
Anadolu’dan Bellapais’e
Anadolu’dan Bellapais’e
Bellapais, doğalın en güzeli
Bellapais, doğalın en güzeli
Güzel ülke, Bellapais
Güzel ülke, Bellapais
Bellapais’ten Girne’ye
Bellapais’ten Girne’ye