Bellapais, Durrell ve Acı Limonlar

  • Anasayfa
  • Bellapais, Durrell ve Acı Limonlar

Bellapais, Durrell ve Acı Limonlar

Bellapais, Durrell ve Acı Limonlar

Acı Limonlar, Kıbrıs’ta yazılan en ünlü edebi yapıttır. Lawrence Durrell’in Kıbrıs - Bellapais Köyündeki 1953-56 arasında geçirdiği yıllarını yansıtır. Kitap, 1957’de Duff Cooper Ödülüne layık görülür. 

Durrell, İngiliz hükümeti için çalışmak üzere1953’te Kıbrıs’a gelir; Bellapais’e yerleşir. Bellapais, narenciye bahçeleri, tertemiz havası, eşsiz dağ ve deniz manzarası, gotik manastırın görkemli kalıntıları ile insanları kendisine çeken güzel bir köydür. Fakat 1950’ler Rumların İngiliz sömürge yönetimine son verip Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleşmesi için mücadele ettiği; eylemlerin, bombalamaların yoğun olduğu, Türklerin de giderek sertleştiği yıllardır. Osmanlı yönetiminde yüzyıllarca barış içinde yaşayan iki halk, İngilizlerin yönetimindeki süreçte karşı karşıyadır. O yıllarda Bellapaiss’te Rumlar çoğunlukta, Türkler azınlıktadır. Durrell’in hem Rum hem de Türk arkadaşları vardır. Yangın büyür ve Durrell 1956’da Kıbrıs’tan kaçarcasına ayrılır.  

Durrell, Acı Limonlar adlı yapıtında Bellapais’te ev satın alma sürecini, annesi ve doğa bilimci kardeşinin adaya ziyaretini, lisedeki öğretmenlik anılarını anlatır. Kıbrıs’ı, Bellapais’i, şarabı ve sürdürdüğü dingin hayatı aktarır. Türkler ve Rumlar hakkındaki gözlemler siyasi ortamın çetinliği de yansır yapıta. Durrell, Acı Limonlar dışında İskenderiye Dörtlüsü, Avignon Beşlisi gibi yapıtlar da yazmıştır. 

SON YAZILAR
Anadolu’dan Bellapais’e
Anadolu’dan Bellapais’e
Bellapais, doğalın en güzeli
Bellapais, doğalın en güzeli
Güzel ülke, Bellapais
Güzel ülke, Bellapais
Bellapais’ten Girne’ye
Bellapais’ten Girne’ye